Ana Sayfa Başkan Çalışmalarımız Projelerimiz Etkinliklerimiz Foto Galeri Basın İletişim Ulaşım
  

 

BELDEMİZ HAKKINDA


 COĞRAFİ KONUMU
 

Kürtçe isimleri Zêtka ve Pakrewan Ağrı'nın Eleşkirt, Erzurum'un Horasan ve Kars'ın Sarıkamış ilçeleri arasında yer almakta ve her üç ili birbirine baglayan köprü rolünü üstlenmektedir.

Kuzeyinde Kelhanbaba, doğusunda Poyraz dağı, güneybatısında Mergemir dağları ile çevrilmiş,Türkiye genelinde en yüksek yerleşim merkezlerinden birisidir. Takribi rakım 2.470 metredir. Dağların yapısı, kayak merkezi olmaya elverişli olup, devlet tarafından desteklendiği taktirde dünyanın en uzun kayak pistlerinden biri olmaya adaydır.

Tahir Gediği, Atatürk çeşmesi ile ün kazanmıştır. 1977 yılında İpek Yolu'nun (Transit İran-Erzurum-Trabzon)beldenin 3 km güneyinde Şeryan vadisine kaydırılması ile Atatürk Çeşmesi kaderi ile başbaşa bırakılmıştır. Söylentilere göre İpek Yolu'nun tekrar ulaşıma açılması sözkonusudur. Atatürk Çeşmesi yine eski şohretine kavusması tüm Tahirlilerin dileğidir. Bu mevkiilerde değişik bitkiler yetişmekta olup, insan sağlığına faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Özellik mendik, ışkın (rıbes), sıbıng, çiriş (gullık) bu bitkilerden bazılarıdır.

Tahir halkı hakkında değişik varsayımlar da vardı. Bazı batılı araştırmacılar dünyadaki insanların buradan yayıldığını dolayısıyla tahir halkının bütün insanların atası olduğunu söylemektedirler. Bunu kanıtlayıcı en büyük delil ise bölge halkının konuştuğu dilin çevredeki hiç bir dille alakası olmadığı ama bütün dillerden bir parça özellik almış olmasıdır

EKONOMİ

Geçim kaynağgı tarım, hayvancılık ve ticarettir. Ayrıca yurt dışında çalışan işçilerin elde ettikleri kazançlar da beldeye önemli derecede ekonomik katkı sağlamaktadır.eski ismi dahar olan tahir ilçemizin en güzide beldesidir.b.aydın çilkanya

NÜFUS

2000 yılında yapılan nufus sayımında beldenin nufusu 3.271 olarak belirlenmiştir. Belde,özellikle 80'li yıllarda başlayan yogun göçler yasamıştır. Özellikle batı illerinde ve Avrupa'da yasayan Tahirli'lerin sayısı tam net bilinmese de yaklaşık olarak 10.000 oldugu tahmin edilmektedir. Özellikle yaz sezonunda beldenin yayla oluşu ve havaların cok serin geçmesi nedeni ile belde nufusu 5.000'in üzerine çıkmaktadır.

YAŞAM

Belediye olduktan sonra beldede altyapı çalışmalarına ağırlık verilmiş, elektrik, telefon, su ve kanalizasyon sorunlarının tamamı çözüme kavuşturulmuştur. Ağaçlandırma çalışmaları devam ederek doğa zenginliği artmakta, yolların parke taşı ile döşenmesi v.s. çalışmalar ile daha yaşanılabilir bir hale gelmektedir.

Tahirli deyince azıcık dur.Çünkü bu belde insanı hakikaten uyanıktır.

Suat Gültekin hocamızın görüntüleri izlettiği belde.Sonra görüntülerini kaybettiğimiz hocamız burada ise, Tahir örüntülerini resimlerini bekleriz.

KÜLTÜR

Tahirlilerin kültür düzeyi oldukca yüksektir. Beldeden simdiye kadar pekcok doktor, hakim, öğretmen ve mühendisler cikmistir.Bölge halkı Kürttür ve kürt gelenek görenekleri hala sürmektedir

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                           

                                                                                          

Ana Sayfa


 

Tasarım  KC GRUP